Web Analytics

Lazer markalama makinası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Lazer markalama makinası seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle #icecek, #sekerleme, #gida, #otomotiv, #ilac, #kozmetik, #cam gibi yüksek hacimde üretim ve kaliteli baskı gerektiren sektörler daima hızlı yatırım getirisi (ROI) olan endüstriyel kodlama ve markalama çözümleri arayışında olmuştur.

Örneğin içecek kutuları veya şişeleri üzerinde yer alan üretim tarihi, ürün bilgileri, barkod, logo, parti/lot numarası vb. kodlar genellikle gizli maliyet kalemi olarak sayılsa da gerçekte tüketicileri sahteciliğe karşı koruyan, ürünü izlemeye, takip etmeye ve tüketiciyi bilgilendirmeye yarayan önemli bileşenlerdir.

Bu nedenle bir ürün için hangi tip kodlama ve markalama ekipmanının en uygun olduğunu belirlerken şüphesiz birden fazla faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor:

  ➤ Ürün Yüzeyi (karton, plastik, kauçuk PET, HDPE, alüminyum kutu, cam, ambalaj folyo vb.);

  ➤ Yüksek üretim hızlarına uyum sağlayacak bir endüstriyel tarih kodlama makinası;

  ➤ Hat Otomasyonu (veya eksikliği);

  ➤ Kodlama ve markalama cihazı için hat konumu (sarf malzeme kalemleri ile bakım maliyetleri de muhakkak eklenmeli)

Üreticiler bu kriterlerin dışında sermaye finansmanı konusunda da endişe yaşadıkları için ( örn. Toplam yatırım maliyeti nedir?) yatırım başlangıcında net ihtiyaçlar doğru tayin edilmeli ve sonuç olarak toplam işletim maliyeti TCO hesaplanmalıdır.

Özellikle son zamanlarda içecek, şekerleme ve gıda üreticilerinin daha sık başvurdukları çözüm lazer markalama teknolojisidir.

Lazer teknolojisi mürekkep, solvent gibi sarf malzemesi satın alma ve depolama ihtiyacını ortadan kaldırdığı gibi yüksek hızlı bir üretim hattına da sorunsuz entegre edilebilmesiyle öne çıkar.

Peki en zorlu üretim hatlarında bile rahatlıkla yüksek hızlarda kalıcı ve kaliteli baskı alabilen lazer markalama sistemleri hangi üretim koşulları için daha uygundur?

CO₂ Lazer Markalama Teknolojisi

CO₂ karbondioksit lazer kaynağı ile odaklanmış bir ışık demeti oluşturulur. Gözle görülemeyen bu ışık demeti galvo aynalar sayesinde bükülerek bir lensin içinden geçer ve baskı karakterleri meydana gelir. 

CO₂ lazer markalama makineleri genellikle cam, plastik, kauçuk, PET, PVC, ambalaj folyoları, karton / etiket / boyalı kart gibi hemen hemen her çeşit malzeme ve yüzey üzerinde kullanılabilir. Lazer dalga boyu her zaman uygulamayı karşılayacak şekilde özel olarak uyarlanmıştır.

Bir CO₂ lazer markalama uygulamasına karar verilmeden önce test edilmesi ve gözden geçirilmesi gereken diğer çeşitli faktörler ise şunlardır:

  ➤ Lazerin uygulanacak yüzey üzerine nüfuzu ne kadar derin olacak?

  ➤ Lazer kodu ürünün hangi yüzeyine veya tam olarak ürünün neresine yapılmak isteniyor?(üst, alt, omuz vb.)

  ➤ Lazer markalama tamamlandıktan sonra malzemenin alt tabakası herhangi bir kontrast yaratıyor mu?

Lazerler uygulamanın türüne bağlı olarak farklı güçlerde mevcuttur. Güç derecesi, kodlanacak mesajın büyüklüğü, kodun içeriği, ürün veya ambalaj üzerindeki malzemenin yoğunluğu ve diğer faktörlere göre belirlenir. Bu nedenle numune baskısının alınması en uygun konfigürasyonun belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

Üretim esnasında koruma sağlamak için ise lazer markalamanın yapıldığı alanın etrafına bir polikarbonat kalkan yerleştirilebilir.

Böylece CO₂ lazer markalama makinalarından yayılan ışın genellikle yüzey ile temas ettikten sonra polikarbonat tarafından emilir ve bu sayede her türlü ciddi yaralanma önlenmiş olur.

Neden Markem-Imaje SmartLase C Serisi CO₂ Lazer Markalama Sistemleri’ni tercih etmelisiniz?

Markem-Imaje SmartLase C Serisi patentli Intelli'Arc teknolojisi ve yüksek iş döngülerinde aşırı ısınmayı önleyen ve kesinti süresini en aza indiren Intelli'Cool sistemleri sayesinde rakip vektör lazerlerden % 30 daha hızlı, kaliteli kodlama ve markalama yapar.

Evet birçok rakip lazer markalama cihazı 40°C'ye kadar etkin bir şekilde çalışabilir, ancak sonunda rakip lazer kodlayıcıların birçoğu sadece tek bir fan ve yetersiz baskı kafası soğutmasına sahip oldukları için maksimum % 60 ile sınırlı uygulama görev döngüleri vardır.

Bu nedenle Markem-Imaje'nin gelişmiş Intelli'Cool sistemleri sayesinde daha az verimle çalışan, hantal yüksek watt'lı lazer kodlayıcıların yerini kolaylıkla alabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için 0212 411 33 33 nolu telefonu arayarak satış ekibimizle irtibata geçebilir; pazarlama@projetas.com.tr adresine mail atabilir veya Online Destek panelinden talepte bulunabilirsiniz.

Aralık 15 2020
© 2018 Projet A.Ş. All Rights Reserved | KVKK Bilgilendirmesi Başvuru Formu | Aydınlatma Metni | Açık Rıza Metni

Teklif Al

Teklif formunu doldurarak bizden teklif talep edebilirsiniz.