Web Analytics

Inkjet Kodlamada Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kritik Detay

Inkjet Kodlamada Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kritik Detay

Birçok endüstri, son kullanma tarihlerinden enerji tasarruf bilgilerine kadar güvenli kullanım sağlamak için ürünlerin kodlanmasını gerektirir. Yeni veya küçük işletmeler için ürün kodlama süreci ve bu süreçte hangi hatalardan kaçınılması gerektiğini bilmek ise çoğu zaman zor olabilir. İşte bu nedenle Markem-Imaje CIJ ürün müdürü Guillaume MONTAGNAT ile birlikte, ürünlerinizin güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde kodlanabilmesi için doğru yazıcıyı nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçlarını bir araya getirdik.
 

 İpucu 1: Gizli maliyetleri belirleyin.

Toplam sahip olma maliyetini en baştan düşünün. Büyüyen birçok şirket, yalnızca ilk ekipman yatırımına odaklanarak, ucuz bir yazıcının genellikle zaman içinde daha pahalı olduğunu çok geç olana kadar fark edemiyor. Bir inkjet kodlama makinesi diğer bir deyişle tarih kodlama makinesi alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar şunlardır:

Sarf Malzemeler: Inkjet kodlama uygulamalarında iki sarf malzemesine ihtiyacınız vardır: Mürekkep ve solvent. Doğru kombinasyon, kaliteli kodlamanın olmazsa olmazıdır. Düşük maliyetli bir inkjet yazıcıdan elde edilen tek seferlik tasarruflar, genellikle fazladan mürekkep ve solvent tüketiminde devam eden yüksek maliyetler nedeniyle ortadan kalkar. Kartuş hacimlerinin ve kartuş başına beklenen yazdırma süresinin tedarikçiye göre farklılık gösterdiğini de unutmamak gerekir.

İsraf: İsrafı en aza indiren inkjet yazıcıları arayın. Otomatik akıllı yazıcı kafa temizleme sistemine sahip kodlayıcılar, ilk baskıdan itibaren kaliteyi garanti edebilir. Akıllı sarf malzeme sistemleri ise inkjet yazıcı için yanlış mürekkebin kullanılması gibi operatör hatalarını en aza indirir. Ekipman için kalibre edilmiş kaliteli bir mürekkebin kullanılması da son derece önemlidir – bu, kötü ürün baskısı ve israfa yol açacak olan yazıcı baskı kafa tıkanmalarının önüne geçer.

Ekipman çalışma süresi ve bakım: Bir inkjet kodlama makinesi, başlatmaları hızlı ve kolay hale getiren otomatik yazıcı kafası temizleme özelliğine sahipse çalışma süresi daha uzundur. Kısa servis aralıklarına sahip yazıcılara dikkat edin: Kaliteli bir inkjet kodlama cihazı, önleyici bakıma ihtiyaç duymadan önce size en az 8.000 saat kesintisiz üretim sağlamalıdır.
 

 İpucu 2: Kodun dayanıklılığını ve kalitesini inceleyin.

Performansı kanıtlanmış, geniş bir mürekkep portföyü olan bir tedarikçi seçin. Yanlış mürekkep veya yazıcı kombinasyonu, kodların bulaşmasına, solmasına veya silinmesine yol açarak fabrikada israfa veya perakendecilerin veya hükümetlerin olası para cezalarına neden olabilir.

Okunamayan veya eksik baskı kodları, tüketicilere ürünlerinizi güvenli bir şekilde kullanmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamaz; bu da ürün izlenebilirliğini tehlikeye atarak markanızı olumsuz etkiler.

Endüstriyel kodlama ve markalama ekipmanına karar verirken kendinize muhakkak bu soruları sorun:

 Tedarikçinin sicili ne kadar güçlü?

 Inkjet kodlama cihazı baskı kalitesini sağlamak için hangi özelliklere sahiptir?

 Sektörünüzden hangi müşteri referansları mevcut?
 

 İpucu 3: Yatırımınızı geleceğe hazır hale getirin.

Uzun vadeli düşünün. İlk başta, kodlama ihtiyaçlarınız oldukça basit olabilir. Zamanla bu süreç, ürün çeşitlendirmesi, koli ve palet baskısı, uluslararası uyumluluk vb. ihtiyaçlar ile karmaşıklaşabilir.

Yeni bir kodlayıcıya geçişin kesinti ve maliyetlerinden kaçınmak için en baştan şunları göz önünde bulundurun:

Tedarikçinin mürekkep portföyü ne kadar kapsamlı ve uyumlu?
Bir ambalaj malzemesi için uygun olan bir mürekkep türü veya rengi, bir diğerinde o kadar etkili çalışmayabilir.

Diğer ekipmanlarla ne kadar kolay ölçeklenir ve çalışır?
Günün sonunda daha gelişmiş kod kapasitesine ihtiyacınız olabilir, örn. barkodlar, 2D Datamatrix, QR vb. veya arka ofis sistemlerini yazıcılarla entegre etmek.

 

 İpucu 4: Destek düzeyini değerlendirin.

Bir şeyler ters giderse ne olacağını öngörmeye çalışın.

 Söz verilen yanıt oranı nedir?

 Teknik ekip ne kadar büyük?

Garanti neleri kapsıyor?

 Siz büyüdükçe, tedarikçiniz sorunlarınızı çözecek erişim ve kapasiteye sahip olacak mı?


Bu ipuçlarının, bir endüstriyel kodlama ve markalama ekipman tedarikçisi ararken ele alınması gereken temel kriterler için iyi bir başlangıç noktası sunacağını umuyoruz.  Herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçin!
Gelin işinize nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşalım.

İletişim için  0212 411 33 33 numaralı telefonu arayabilir;  pazarlama@projetas.com.tr adresine mail atabilir veya Online Destek panelinden talepte bulunabilirsiniz.

Aralık 1 2021
© 2018 Projet A.Ş. All Rights Reserved | KVKK Bilgilendirmesi Başvuru Formu | Aydınlatma Metni | Açık Rıza Metni

Teklif Al

Teklif formunu doldurarak bizden teklif talep edebilirsiniz.