Web Analytics

İçecek sektöründe doğru kodlama ve markalama teknolojisini seçmek

İçecek sektöründe doğru kodlama ve markalama teknolojisini seçmek

İçecek sektörü, yeni içecek formatları ve değişen tüketici tercihlerinin yönlendirdiği fırsatlarla her geçen gün dünya çapında büyümeye devam ediyor. Bu durumdan en iyi şekilde faydalanmak isteyen şirketler ise genellikle farklı ambalajlama malzemelerini yüksek hızlarda, sürdürülebilir bir şekilde kodlama ihtiyacının getirdiği zorluklarla karşılaşıyor. Bu nedenle her uygulama için doğru teknolojiyi seçmek, üretim ve pazardaki sorunları en aza indirmek adına hayati önem taşımakta.

Örneğin PET, hafifliği ve düşük maliyetli olması nedeniyle en hızlı büyüyen ambalaj malzeme tipi olarak öne çıksa da bazı içecekler için ambalaj biçimlerinin PET'e kayması pek olası değildir. Mesela alkollü ve alkolsüz içeceklerin, ambalajın ürün tadı üzerindeki etkisine ilişkin üretici ve tüketicide yarattığı marka algısı yüzünden teneke kutu veya cam şişelerde var olmaya devam etmesi daha muhtemeldir.

Kaynak: Krones Group Annual Report 2019

Hat hızı, kullanılan özel kodlama yöntemi, kodlanacak baskı yüzeyi ve yazdırılacak kod türü gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda birincil, ikincil ve üçüncül paketleme seviyesinde çok sayıda farklı format olması ve buna bağlı olarak bir dizi baskı yöntemi kullanılması açıkça maliyet ve performans dengelerine bağlıdır.

Markem-Imaje ve Projet Elektronik olarak ürün, koli ve palet kodlama verimliliğini artırmak, israfı en aza indirmek için uygun maliyetli teknolojik çözümlerimizi günbegün geliştirmeye devam ediyoruz.

Mevcut çeşitli kodlama ve markalama teknolojilerinden hangisi/hangilerinin üretim hatlarınız için uygun olacağı konusunda sorularınız var ise aşağıdaki tabloya gelin birlikte göz atalım.

*Çoğu teknoloji öncelikle ürün veya koli kodlamaya ayrılmış olsa da termal inkjet (TIJ) her ikisini de kapsar. Ancak, baskı yüksekliği sınırlamaları nedeniyle, diğer seçeneklerin kalitesini çoğaltmak zordur, bu nedenle bu tabloda, bunun daha az sorun olduğu yerlerde TIJ kullanımı vurgulanmıştır.

Önleyici bir yaklaşımla kodlama sorunlarınızı önceden çözün.

Olası kodlama sorunları ve riski en aza indirmenin veya ortadan kaldırmanın yolları:

A. Yanlış kod bilgisi
Çözüm: Veri giriş öğesini, değişimleri denetleyen bir bilgi yönetim sistemiyle tamamen otomatik hale getirerek kaldırın. 
Örneğin, CoLOS Veri Yönetimi modülü, mesaj tasarımlarındaki alanları ERP üretim siparişlerindeki alanlara bağlar ve mesajları devam eden üretim siparişleri için doğru SKU verileriyle otomatik olarak doldurabilir.

B. Kötü kodlamaya neden olan mürekkep sorunları
Çözüm: Lazer markalama kullanın.

C. Konumlarının dışına çıkan şişeler / teneke kutular, gözden kaçan kodlar
Çözüm: Konveyör üzerinde hareket eden ünitelerden kaynaklanan sorunları önlemek için, kodlayıcıyı konveyör ve kılavuzlar üzerinde en optimum konuma kurun. Örneğin, PET hatlarında lazer entegrasyonu için iki seçenek aşağıdaki gibidir:

- Şişirme ve doldurma arasında / şişirme-doldurma makinelerinin transfer tekerleklerinde.
- Şişirme makinelerinin çıkış çarkında ("şişe yıldız çarkı").

Her iki seçenek de baskı sırasında şişenin doğru pozisyonda olmasını sağlar, ancak aynı zamanda şişeler bu aşamada doğal olarak kuruduğundan, enerji tasarrufu ve / veya kodlama kalitesini iyileştirme gibi ek avantajlar da sağlar.


İster makine üreticisi (OEM) ister içecek üreticisi olsun, doğru çözümleri sunan dikkatli bir çözüm ortağı ve doğru ekipman seçimi, endüstrideki birçok zorluğun üstesinden başarıyla gelmeyi mümkün kılar. Doğru kodlama ve markalama seçimi verimliliği, karlılığı ve izlenebilirliği en üst düzeye çıkarırken, kodlama ve markalamaya bağlı ürün iadelerini ve israfı ortadan kaldırabilir.
 

Size en uygun ve en doğru çözümleri sunabilmemiz ve konu hakkında daha detaylı bilgilendirme yapabilmemiz için satış ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.

İletişim için 0212 411 33 33 nolu telefonu arayabilir; pazarlama@projetas.com.tr adresine mail atabilir veya web sitemizde bulunan Online Destek panelinden talepte bulunabilirsiniz.

Ağustos 6 2021
© 2018 Projet A.Ş. All Rights Reserved | KVKK Bilgilendirmesi Başvuru Formu | Aydınlatma Metni | Açık Rıza Metni

Teklif Al

Teklif formunu doldurarak bizden teklif talep edebilirsiniz.